آزمون روانشناختی رغبت شغلی

وقتی کاری را که دوست دارید انجام می‌دهید از کارتان لذت می‌برید. آزمون شخصیت هالند مجموعه‌ای از انواع شخصیتی است که توسط روان‌شناس جان آل هالند توسعه داده شد. هالند در دهه ۱۹۷۰ این آزمون رغبت شغلی را ایجاد کرد. دکتر هالند معتقد است که مردم در محیط‌های کاری بهترین عملکرد را دارند که با علایق و سلیقه و روحیات آن‌ها هماهنگ است. بودن در هماهنگی با فرد و محیط کار می‌تواند بهترین شرایط را ایجاد کند. بیشتر مردم ترکیبی از دو یا سه حوزه تمرکز در هالند هستند. این دو یا سه حوزه ” کد هالندی ” شما می‌شوند.با توجه به تاثیر روحیات ، علایق و درون هر فرد بر روی بازده کاری در حیطه ی شغلی در این مقاله قصد داریم تا یکی دیگر از آزمون های مهم و موثر در این حیطه یعنی آزمون رغبت شغلی یا همان آزمون هالند را بررسی کنیم.

آزمون آنلاین رغبت شغلی چیست؟

جدا از شغل و حرفه شما، چیزهایی وجود دارند که از انجام آن لذت می‌برید. کلید پیدا کردن یک شغل رضایت‌بخش، مطابقت با علایق اصلی شما با شغلی که می‌خواهید،  انجام آزمون آنلاین رغبت شغلی یا همان آزمون هالند می‌باشد. برای مثال، اگر یک فرد اجتماعی در تمام روز در یک دفتر کار کند، دیوانه می‌شود. یا اگر شخصیت هنری داشته باشید، احتمالاً از قوانین سخت کار خود متنفر خواهید بود. به همین دلیل است که تست‌های استعداد شغلی و آزمون رغبت شغلی هالند می‌تواند بسیار مفید باشد. آزمون شغل هالند مادر بسیاری از تست‌های شغلی است که در حال حاضر ایجاد شده اند. همه ی این تست ها بر گرفته از تست رغبت شغلی هالند هستند. در گذشته نیاز بود تا این تست ها به صورت کتبی در محل کار با مراکز سنجش استعداد و توانایی فردی انجام شوند اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی این امکان فراهم شده است تا شما در هر مکانی به راحتی از طریق اینترنت به صورت آنلاین آزمون رغبت شغلی را انجام دهید.

برای شرکت در انواع آزمون های روانشناختی حرفه ای با کارآزموده همراه باشید.

شما در کاری موفق خواهید بود و در آن پیشرفت می کنید که آن را دوست داشته و به انجام آن علاقه مند باشید. به همین دلیل است که تست هالند برای شناسایی مدل شخصیت شما با ۶ کد اصلی طراحی شده‌است و از آن برای انتخاب شغل مناسب برای شما استفاده می‌کند. این تست شامل ۱۸۰ سوال انتخاب با زمان واکنش حدود ۳۰ دقیقه است. به سوالات پاسخ دهید بدون این که نگران باشید که شما مهارت‌های لازم برای هر شغلی و یا سرمایه (فقط در مورد علاقه شخصی) را دارید. امتحان آنلاین هالند به شما کمک می کند تا بدانید در چه شغلی موفق خواهید بود.

تست روانشناسی آزمون رغبت شغلی
یافتن شغل مناسب با آزمون رغبت شغلی

امروزه،6  کد هالند یکی از محبوب‌ترین مدل‌های مورد استفاده برای تست‌های کاری است. با توجه به آزمون رغبت شغلی  هالند، انتخاب شغل، تجلی شخصیت فردی است. شش نوع شخصیت در مدل هالند وجود دارد و اکثر افراد در رده‌های آن قرار می‌گیرند:

واقعگرا: عملی، فیزیکی، هدف، عمل، ماشین و ابزار

جست و جو گر: تحلیلی، عقلانی، علمی، اکتشافی، متفکر، متفکر

هنر: خلاق، ابتکاری، مستقل، نامنظم، رسانه‌ای، نویسنده، نویسنده

اجتماعی: تعاونی، حمایت کننده، کمک کننده، دستیار، درمان / تحصیل، تحصیل

متهور: رقابتی، رهبری، ترغیب، موقعیت

قراردادی: جزئی، سازمانی، دفتری

علاوه بر مراکز کار و استخدام ، آزمون رغبت شغلی برای افرادی که در حال انتخاب رشته و ورود به دانشگاه هستند هم مناسب می شود و باعث می شود تا از ابتدا در راهی قدم بگذارند و درسی را بخوانند که می دانند در آن توانایی ، استعداد و آینده شغلی خوبی در کنار علاقه شخصی دارد.

تاثیر آزمون رغبت شغلی بر شخصیت شناسی

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات زندگی ما این است که ما در مسیری هستیم که می‌تواند ما را از اهداف و منافع ما دور کند. کاری که در آن دوست نداریم یا با او مخالف هستیم اما ناچار هستیم بر خلاف روحیه شخصی در آن کار کنیم  این نگرانی  امروز برای ما و فرزندانمان است که می‌تواند عواقب وخیمی به همراه داشته باشد. ما بارها و بارها شنیده‌ایم که مردم مقررات و فعالیت‌هایی را انجام داده اند و می دهند که از آن پشیمان هستند. مساله نگران‌کننده این است که این حسرت گاهی برگشت‌ناپذیر می‌شود و باعث می‌شود که ما پول زیادی برای بازگشت و شروع دوباره از اول  بپردازیم. گاهی اوقات این تصمیمات به دلیل انتخاب نادرست خانواده‌ها یا انتخاب نادرست سیستم آموزشی ما هستند.

آزمون رغبت شغلی برای کسانی که در فرآیند انتخاب یک زمینه یا انتخاب شغل مناسب هستند، لازم است که اینکار را به شیوه‌ای منظم انجام دهید و مطابق با استانداردهای لازم آزمون رغبت شغلی روحیات و توانایی هایتان را بشناسید. همچنین، آن‌هایی که حرفه و آموزش خود را انتخاب کرده‌اند و اکنون سردرگم هستند، لازم است که تغییرات استراتژیک در روند آموزشی و حرفه‌ای آن‌ها با بازبینی‌های ضروری ایجاد شود. یکی از بهترین آزمایش‌ها در سراسر دنیا برای درک توانایی‌های ما و طبقه‌بندی علایق علمی و حرفه‌ای ما براساس ویژگی‌های منحصر به فرد ما آزمون رغبت شغلی است.

برای سنجش فردی خود شرکت در پرسش نامه خودکارآمدی کارآزموده را از دست ندهید.

این تست برای مشاوره شغلی و مشاوره دانشگاهی در سراسر دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتخاب یک زمینه و انتخاب شغل براساس علایق شغلی و منافع تحصیلی به ما این امکان را می‌دهد که آینده‌ای روشن برای خودمان ایجاد کنیم. مشاوره شغلی دانشگاهی با کمک آزمون رغبت شغلی  به شما این امکان را می‌دهد که انتخاب‌های محتاطانه تری انجام دهید و ابهام کمتری داشته باشید.

از آزمون رغبت شغلی می‌توان برای انتخاب رشته استفاده کرد. انتخاب یک رشته قبل از ورود به آموزش عالی ما را قادر می‌سازد تا مسیر زندگی مان هدفمند شود. بسیاری از مردم در آینده به دلیل انتخاب زمینه اشتباه مردد می‌شوند و باعث می‌شود که زمان زیادی را در زندگی خود صرف کنند تا راه اشتباه رفته را درست کنند. هرچه زودتر بتوانیم مسیر آموزشی خود را براساس علایق و توانایی‌ها خود طی کنیم، به احتمال زیاد در آینده موفق خواهیم شد.

تاثیر تست رغبت شغلی بر تصمیم گیری شغلی

برخی استدلال می‌کنند که مشاغلی که جوانان به آن‌ها وارد می‌شوند تا حد زیادی توسط دولت جامعه تعیین می‌شوند و هیچ انتخابی برای بسیاری از جوانان وجود ندارد. سایرین, از جمله بسیاری از متخصصان مشاوره, موافق نیستند.این افراد استدلال می‌کنند که اکثر جوانان راه‌های معنی داری  برای انتخاب دارند. این افراد وظیفه مشاوران شغلی را برای مطلع کردن جوانان در مورد این راه‌های انتخاب و فراهم کردن آن‌ها برای انتخاب از این روش‌ها با توجه به ویژگی‌های فردی خود، در نظر می‌گیرند.

با این حال، یک گروه دیگر یک دید متعادل دارد و بر تاثیر افراد مهم و تاثیر منابع دیگر در انتخاب شغل تاکید می‌کند. به احتمال زیاد، یک مشاوره خوب باید براساس هر سه این نظرات باشد:

  • وضعیت کنونی جامعه
  • عوامل محیطی
  • ویژگی‌های فردی
  • وضعیت کنونی جامعه

در وسیع‌ترین سطح، فرهنگ ما مجموعه پیچیده‌ای از انتظارات اجتماعی را منتقل می‌کند. موقعیت جوانان و خانواده‌های آن‌ها در ساختار اجتماعی جامعه بر دیدگاه‌های خود از خود و دنیای کار تاثیر می‌گذارد و در نتیجه، ایده‌آل‌های و انتظارات آن‌ها نیز تحت الشعاع قرار گرفته‌اند. موقعیت‌های مختلف که می‌تواند محدوده فرصت‌ها و شیوه‌های انتخاب جوانان را محدود کند عبارتند از:

سطح شغلی والدین

جوانانی که والدین آن‌ها در مشاغل تخصصی و ماهر کار کرده‌اند تمایل به داشتن آرزوهای جاه طلبانه بیشتری دارند و به فرصت‌ها و امکانات بیشتری نسبت به کسانی که در مشاغل کم‌تر تخصصی یا ساده‌تر کار کرده‌اند و یا برای مدت طولانی بی‌کار بوده‌اند دسترسی داشته باشند.

جنسیت

افراد هر دو جنس ممکن است در انتخاب مشاغلی که به طور سنتی به جنس مخالف مربوط می‌شوند مقاومت کنند. گرایش جنسی در انتخاب شغل درست می‌تواند به همان اندازه برای پسران برای دختران محدود کننده باشد.

ویژگی‌های نژادی و فرهنگی و قومی

ویژگی های قومی افراد می‌تواند بر روی آرمان‌های حرفه‌ای آن‌ها تاثیر بگذارد و به دلیل شبکه‌های محدودتر، برخی از گروهه‌ای اقلیت قومی می‌توانند این فرصت را برای آزمودن اهداف و فرصت‌های شغلی خود محدود کنند. یکی از وظایف اصلی خدمات حرفه‌ای کاهش این محدودیت‌ها و نیز افزایش محدوده امکانات برای همه جوانان است. این وظایف عبارتند از:

-مبارزه با رفتارهای کلیشه‌ای در مورد جنسیت، گروه‌های نژادی و دیگر عقاید اجتماعی

-ارائه دسترسی به افراد نمونه مانند زنان و سیاه‌پوست‌ها که در مشاغل غیر سنتی موفق بوده‌اند.

-حمایت از افرادی که روش‌های سنتی را علی‌رغم داشتن انتخاب‌های زیاد انتخاب کرده‌اند.

عوامل محیطی

جوانان به طیف وسیعی از منابع اطلاعاتی دسترسی دارند تا یک شغل را انتخاب کنند. منابعی که تاثیر مستقیمی دارند عبارتند از:

-والدین و اقوام دیگر

-دوستان و گروه‌های همتا

-متخصص حرفه‌ای

-معلم‌های موضوعی

در بین این همه راه برای انتخاب شغل و حرفه و مشکلاتی که به آن ها اشاره کردیم باید دنبال راهی درست ، با توجه به روحیات و خلقیات درونی فردی و به دور از تعصبات برای انتخاب شغل و حرفه بود. این راه انجام آزمون رغبت شغلی است. این آزمون تمام زوایای درونی فرد که در برگیرنده ی عوامل محیطی، فرهنگی ، قومی ، خانوادگی و … را در بر می گیرد و باعث می شود فرد با توجه به علاقه ی درونی خود شغل مناسب را انتخاب کنند. حتی اگر سما در یک شهر کوچک مرزی هم باشید می توانید به صورت آنلاین در آزمون رغبت شغلی شرکت کنید و بتوانید به راحتی در شغلی مرتبظ با روحیات خودتان کار کنید و خوشحال باشید.

برای سنجش فردی خود شرکت در آزمون روانشناختی MBTI کارآزموده را از دست ندهید.

برای شرکت در آزمون و استفاده از خدمات مشاوره شغلی کارآزموده با ما در تماس باشید. 09028885058 و  09022262406