سنجش و ارزیابی فردی

سنجش و ارزیابی فردی در کارآزموده شامل مجموعه ای از آزمون های روانشناختی و مصاحبه های بالینی است. آزمون های روانشناختی به دو دسته آزمون های تشخیصی اختلالات روانشناختی و آزمون های خودشناسی شخصیت و … دسته بندی می شوند.

همانگونه که آزمایش های پزشکی را نباید بدون متخصص تفسیر کرد، آزمون های روانشناختی تشخیصی را نمی توان بدون نظر متخصص و مشاور تفسیر کرد. این امر تا جایی اهمیت دارد که در برخی موارد اصلا نباید مراجع از نتیجه آزمون مطلع شود و با همراهی و کار با مشاور شغلی می تواند در بازه زمانی که خدمات مشاوره دریافت میکند، اختلال بوجود آمده را برطرف کند. این امر در مورد سازمان ها نیز صدق میکند. در برخی موارد کارفرما ها با دانستن اختلال روانشناختی بوجود آمده در کارمند، آنها را از فرصت های شغلی محروم میکنند و این امر منجر به تضعیف جایگاه شغلی و بی عدالتی سازمانی می شود. 

سنجش و ارزیابی فردی چیست؟

 سنجش و ارزیابی فردی به معنای بررسی  تلاش هر فرد و کارمندان سازمان برای انجام کار یا دستیابی به اهداف تعیین‌شده می‌باشد. هر کار ویژگی ها و مسئولیت‌هایی دارد که باید مطابق با استانداردهای تعریف‌شده انجام شود. تعیین, اندازه‌گیری و امتیازدهی استانداردهای عملکرد سنجش و ارزیابی فردی نامیده می‌شود. این کار به شناسایی صلاحیت‌ها, خصوصیات, کیفیت, مهارت, ظرفیت و پتانسیل هر فرد برای آینده کمک می‌کند. براساس سنجش و ارزیابی فردی, بهترین افراد برای تقویت این انگیزه برای برتری در دیگران پاداش داده می‌شوند. سنجش ارزیابی فردی در ارتقای شغلی هم موثر است و اهمیت بالایی دارد به همین دلیل در ادامه ی مقاله سنجش ارزیابی فردی و موارد مختلف آن را بررسی خواهیم کرد.

سنجش و ارزیابی فردی یک مسیولیت فردی در زندگی است که استانداردهای فردی و شغلی را تعیین می‌کند و مشخص می‌کند که آیا عملکرد شما در استانداردهای تعیین‌شده قرار دارد. ارزیابی مهارت به ارزیابی ویژگی‌های شما و برآورد محدودیت‌های توانایی آن‌ها کمک می‌کند. با ارزیابی عملکرد, تصمیم‌گیری درباره پیشرفت شغلی تان, نیاز به آموزش و بهبود توانایی‌هایتان, امکان پذیر است. ارزیابی مهارت یکی از فعالیت‌هایی است که باید به طور منظم در هر فرد باید انجام دهد. 

برای مشاوره شغلی با ما در تماس باشید و یا می توانید سفارش انواع رزومه شغلی را به ما بسپارید.

ارزیابی مهارت نشان می‌دهد که هر فرد و کارمند مسئولیت‌های شغلی خود را به خوبی انجام داده‌است. با کمک آن، عملکرد کارمندان را می‌توان ارزیابی کرد و حقوق و مزایا را می‌توان براساس آن در نظر گرفت. اگر فرد مسئولیت‌های خود را به خوبی انجام دهد اما برای حفظ انگیزش خود اقدام نمی‌کند (انواع حقوق افزایش می‌یابد یا مزایا)، فرد به تدریج از شغل خود ناراضی خواهد شد.

ارزیابی مهارت سطح عملکرد کارمندان را نشان می‌دهد. سنجش و ارزیابی فردی می‌تواند برای تعیین ظرفیت، مهارت و تخصص عملی کارمندان مورد استفاده قرار گیرد. با کمک ارزیابی عملکرد، ضعف‌های کارکنان را می‌توان شناسایی کرد و برنامه‌های مناسب را می‌توان برای آموزش و بهبود توانایی‌هایشان در نظر گرفت. در نتیجه، کارکنان به طور بهینه استخدام می‌شوند و در نهایت بهره‌وری و سودآوری این مجموعه افزایش می‌یابد.سنجش و ارزیابی فردی  کمک می کند تا ظرفیت، مهارت، تجربه و وضعیت کار افراد با ارزیابی عملکرد تعیین شوند. براساس اطلاعات بدست‌آمده از این روش، تصمیمات را می‌توان برای جابجایی یا ارتقا کارکنان برای ایفای نقش خود در این مجموعه به شکلی موثرتر انجام داد. این تصمیمات را می‌توان به روش‌های زیر انجام داد:

ارتقا کارمندان عالی و متعهد

استخدام کارکنان برای ایجاد تناسب بهتر بین افراد و وظایف آن‌ها

تنظیم و عزل (موقتی یا دائمی) کارمندانی که عملکرد ضعیفی دارند.

برای افزایش انگیزه کارکنان، آن‌ها باید به نسبت ارزیابی عملکرد شان پاداش داده شوند. اگر کارمندان برای عملکرد بهتر خود پاداش دریافت نکنند، احساس نارضایتی خواهند کرد. از سوی دیگر، اگر مردم هنوز به خاطر عملکرد ضعیف خود پاداش داده شوند، دلیلی برای پیشرفت نخواهند داشت. در این مورد، این جایزه تنها بار مالی بی‌مصرف بر روی مجموعه را تحمیل می‌کند. ارزیابی مهارت به کارکنان کمک می‌کند براساس عملکرد خود پاداش دریافت کنند.

خدمات ارزیابی فردی و آزمون های روانشناختی

یکی دیگر از خدمات سنجش و ارزیابی فردی ، کمک به طبقه‌بندی کارکنان براساس عملکرد آن‌ها است. به لطف ارزیابی عملکرد، کارمندان قوی، متوسط و ضعیف می‌توانند از هم متمایز شوند. این می‌تواند برای تعیین میزان نظارت و بازرسی هر کارمند به نظارت بیشتر مورد استفاده قرار گیرد تا آن‌ها مرتکب اشتباه نشوند و افرادی که کار خود را به خوبی انجام می‌دهند به نظارت کم‌تر نیاز دارند

سنجش و ارزیابی فردی راهی برای افزایش انگیزه کارمندان است. کارمندانی که بهترین عملکرد را انجام می‌دهند، به عنوان افراد قابل‌اعتماد و متعهد شناخته می‌شوند و مطابق آن رفتار می‌شوند. این واکنش کارمندان را تحریک می‌کند تا عملکرد بهتری داشته باشند. سنجش و ارزیابی فردی همچنین به ما می‌گوید که چه ابزار انگیزشی برای عملکرد کارکنان مناسب هستند.

با سنجش و ارزیابی فردی ، کارمندان می‌توانند عملکرد، تاثیر و بازخورد بهره‌وری خود را ببینند. آن‌ها می‌فهمند که کجا تمرکز کنند تا همه چیز خوب پیش برود. ارزیابی مهارت فرصتی را برای کارمندان فراهم می‌کند تا از کاستی‌های خود یاد بگیرند و این به آن‌ها کمک می‌کند تا اقدامات اصلاحی انجام دهند.ارزیابی مهارت می‌تواند به عنوان ابزاری برای اندازه‌گیری موفقیت تست‌های انتخاب استفاده شود. آن نتیجه آزمون انتخاب و فرآیندی را که سازمان از آن استفاده می‌کند مشخص می‌کند. بر این اساس، گام‌های موثرتر برای انتخاب کارکنان برداشته می‌شوند.

پیشرفت شغلی یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های کارکنان است. برای نشان دادن مسیر و اهداف شغلی، هر سازمان به یک برنامه‌ریزی شغلی مناسب نیاز دارد. بدین ترتیب، سنجش و ارزیابی فردی اطلاعات حیاتی را در مورد توانایی‌های بالقوه و واقعی کارمندان فراهم می‌کند.سنجش و ارزیابی فردی اطلاعاتی در مورد عملکرد کارکنان فراهم می‌کند. این اطلاعات (مانند برنامه‌ریزی شغلی و برنامه‌های انگیزشی) یک ورودی برای برنامه‌ریزی آموزش و بهبود پرسنل است. در نتیجه، سیاست سازمان می‌تواند به گونه‌ای فرموله شود که سازمان به بهترین شکل پیشرفت کند.

انواع آزمون های روانشناختی و سنجش فردی

در روان‌شناسی, ابعاد مختلف ذهن انسان مورد مطالعه و تحلیل قرار گرفته‌است. ما در محل آزمایش و تایپ, بخش‌های مختلف روح انسان را برای آزمایش روان‌شناختی در یک مدل ساده و عملی نشان داده‌ایم. این مدل با یک رویکرد میان رشته‌ای برای مدیریت و روان‌شناسی طراحی شده‌است تا استفاده از آزمون‌های روانشناسی در توسعه شخصی و تجاری را هدایت کند.

آزمون‌های روانشناسی, بخش‌های متفاوتی دارند که می‌توان آن را آزمون‌های روانشناسی شناختی یا آزمون‌های روانشناسی غیر شناختی دانست. انواع مختلفی از آزمون‌های روانشناسی شناختی برای کاربران در سایت تست و تایپ در دسترس هستند. روان‌شناسی شناختی آزمایش‌هایی را انجام می‌دهد که در آن‌ها هیچ پاسخ غلط یا درستی وجود ندارد. برای مثال, شما ابتدا یک سرگرمی دارید, بعد کار می‌کنید, یا اول کار می‌کنید, و بعد از آن لذت می‌برید. با پاسخ دادن به این آزمون‌های روانشناسی, فرد شخصیت خود را بهتر می شناسد.

دسته بندی انواع آزمون های روانشناختی و سنجش فردی

روان فردی از بیرونی‌ترین لایه به عمیق‌ترین لایه‌ها شامل موارد زیر است:
رفتار
کاراکتر
هوش و استعداد
مدل‌های ذهنی و اعتقادات
ضمیرناخودآگاه

هر یک از آزمون‌های روانشناسی به عنوان یک ابزار شناختی با یکی از این لایه‌های رفتاری، شخصیت، هوش، مدل ذهنی و ضمیر ناخودآگاه سر و کار دارد. دانستن این که کدام بخش از ذهن و ذهن هر یک از آزمون‌های روانشناسی به ما مربوط است، می‌تواند یک نقشه راه به ما بدهد که می‌تواند در کشف و ارتقای شخصیت و ابعاد رفتاری و در نهایت رشد فردی مفید باشد. دانستن اینکه ابزار ما مقیاسی از رفتار یا شخصیت است به ترسیم نقشه راه برای توسعه شخصی کمک می‌کند.

آزمون‌های روانشناسی مربوط به رفتار رمز گشایی یا رفتار شناسی در شامل تست disc، تست سبک مذاکره و آزمون تاخیر تصمیم‌گیری است.

رفتار مدل بیرونی بروز حالات انسانی است. به منظور پذیرفته شدن در جامعه، افراد آگاهانه رفتارهایی را نشان می‌دهند که به راحتی می‌توانند براساس زمان و مکان تغییر کنند. تست دیسک یکی از ابزارها برای تعیین رفتار است. تست دیسک با یک گزارش کامل در سایت تست و تایپ در دسترس کاربران قرار دارد. تست‌های سبک مذاکره و آزمون‌های تاخیر تصمیم نیز در این حوزه هستند، با توجه به این که رفتارها متغیر هستند. از آنجا که تست دیسک با گزارش کامل دارای سه پروفیل خروجی است که رفتار فردی را نشان می‌دهند، رفتار کاری و رفتار کلی کاربردهای زیادی در توسعه شخصی و تجاری دارد.

آزمون‌های روانشناسی مربوط به شخصیت و رمزگشایی آن شمال شامل تست MBTI برای نوجوانانو تست eniagram با گزارش کامل و تست گاستون برژه و تست آیسنک یا طبایع است. تغییر این لایه از ذهن برای فرد به عنوان رفتار آسان نیست، و در فرآیند رشد فردی، فرد تنها آن را کشف می‌کند. ست هوش چندگانه گاردنر، تست هوش هیجانی باران و تست هوش هیجانی برادبری و گریوز برای بررسی لایه های عمیق ذهنی انجام می شوند. هوش عاطفی یک عامل مهم در ارتباط موثر با دیگران است، این انواع آزمون‌های روانشناسی که انواع اطلاعات را اندازه‌گیری می‌کنند به طور گسترده در توسعه کسب‌وکار و شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.زمینه مدل ذهنی، ما کاربران را با آزمایش مدل ذهنی، تست چپ مغزی و راست مغزی و تست نگرش نسبت به پول را در اختیار کاربران قرار داده ایم. تست نئو با گزارش کامل که NEO – PIR یا BIG5 هم نامیده میشود. در سطح مدل ذهنی و نگرش ها قرار دارد. آزمون NEO گزارش کاملی از رایج‌ترین تست‌های روانشناسی مورد استفاده در زمینه تجارت و توسعه شخصی است.

در عمیق‌ترین لایه روح، ضمیر ناخود آگاه قرار گرفته‌است. برای این بخش، آزمون‌های ضمیر ناخودآگاه و یا طرح اصلی وجود دارد. ابزارهای تست آزمون کهن ضمیر ناخودآگاه فرد را شناسایی می‌کنند و ممکن نیست که این لایه را تغییر دهد، اما اگر آگاهی در فرد ایجاد شود، در خودآگاهی کمک زیادی به فرد می کند. تست سفر قهرمانی (آرکتایپ یونگ)، تست کهن الگوی اسطوره‌ای زنان، تست کهن الگوی اسطوره‌ای مردان در این مجموعه قرار دارند. . با توجه به اینکه شناخت ناخودآگاه الگوهای رفتاری را تعیین می‌کند، کاربرد این تست روانشناسی در زمینه‌های مختلف کسب‌وکار از کار گرفته تا بازاریابی و برندینگ روز به روز در حال افزایش است. از سوی دیگر، در زمینه توسعه شخصی، توجه زیادی معطوف شده‌است و آگاهی و شناخت از ضمیر ناخود آگاه فردی به عنوان اولین گام‌ها برای توسعه فردی تعریف می‌شود.

برای دریافت مشاوره شغلی با کارشناسان کارآزموده همراه باشید.

مزایای آزمون روانشناختی استخدامی آنلاین

امروزه بسیاری از شرکت‌ها از آزمون‌های روانشناسی برای استخدام نیروی کار خود استفاده می‌کنند. این مجموعه از آزمون‌های روانشناسی برای کارفرمایان بسیار مفید است زیرا آن‌ها می‌توانند هوش، مهارت‌ها و شخصیت نامزدها را اندازه‌گیری کنند. آزمون‌های روانشناسی اطلاعات ارزشمند را به کارفرما ارایه می‌دهند و به او کمک می‌کنند در مورد فرد مناسب برای این کار تصمیم‌گیری کند، با مقایسه پیش‌نیازهای کاری با ظرفیت ذهنی و عاطفی .برخی از آزمون‌های روانشناسی مانند نئو برای ارزیابی ظرفیت کاری کارمندان و مقاومت در برابر استرس کار طراحی شده‌اند. بسیاری از سازمان‌ها از آزمون‌های روانشناسی آنلاین استفاده می‌کنند، اگرچه گاهی اوقات کارفرمایان ترجیح می‌دهند تست کتبی را ترجیح می دهند.

آزمون‌های روانشناسی سبب صرفه جویی در پول و زمان کارفرما می شوند

استخدام کارمندان جدید در یک سازمان به معنی صرف هزینه زیاد و زمان است. این تست‌ها در ابتدای فرآیند درخواست شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای سازمانی که به شدت رقابتی برای اشتغال است و با هزاران کاربرد شغلی مواجه است، استفاده از روش‌هایی مانند تست‌های روان سنجی که کاندیداها را انتخاب می‌کنند، بسیار ارزشمند است.

آزمون‌های روانشناسی یک تصویر واقعی از یک نامزد شغلی ایجاد می‌کنند

آزمون‌های روانشناسی پتانسیل کاندید را نشان می‌دهند. انجام یک آزمون روان سنجی یک عمل منصفانه برای هر دو نامزد شغلی و کارفرمایان است.همه نامزدها تحت شرایط مشابه در طول آزمون قرار دارند تا روند کارمند یابی عادلانه باشد.

آزمون‌های روانشناسی، کاندید را بهتر از خود آگاه می‌کنند

نتایج آزمایش‌ها روانشناختی ممکن است نشان دهند که کاندیدا که اصرار دارد شغلی را پیدا کند،  یا اینکه باید از توانایی اش در شغل دیگری استفاده کند. اگر کارفرما متوجه شود که شخصیت یک نامزد شغلی برای استفاده در سازمان مناسب است، آن‌ها می‌توانند به طریقی یک کاندیدا را انتخاب کنند که گزینه بهتری برای شرکت است. بنابراین، استفاده از این تست‌ها به نفع همه ی افراد است.

آزمون های روانشناسی در رابطه با سنجش سواد کاندیدا نیست

تست‌های روان‌شناختی مربوط به مهارت‌های رفتاری و شخصیت و توانایی‌های ذهنی افراد هستند. بسیاری از سازمان‌ها هنوز تاکید زیادی بر سطح آموزش افراد و تجربه کاری دارند. آزمایش روان‌شناختی می‌تواند به عنوان یک پل برای پر کردن شکافی استفاده شود که در آن موفقیت تحصیلی به طور کامل توانایی افراد را منعکس نمی‌کند. علاوه بر این، آزمون‌های روانشناسی برای مبتدیان مفید هستند که هیچ تجربه کاری ندارند، زیرا آن‌ها پتانسیل شغلی خود را شناسایی می‌کنند.

آزمون‌های روانشناسی فرآیند استخدام را تایید می‌کنند.

این اعتبار به روشی انجام می‌شود که رفتار و شخصیت افراد را نشان می‌دهد، نتیجه‌ای که کمتر در مصاحبه‌های شغلی یافت می‌شود. یک کاندید ممکن است در یک مصاحبه موفق عمل کند، اما اگر آزمون او نشان دهد که او به عنوان عضوی از یک تیم عمل نمی‌کند، ممکن است انتخاب خوبی برای این کار نباشد.در نتیجه، باید گفت که آزمون‌های روانشناسی می‌تواند به پیش‌بینی الگوهای رفتاری داوطلبان مشاغل، نحوه برخورد آن‌ها با موقعیت‌های مختلف، منطق آن‌ها در حل مشکلات و نوع شخصیت او کمک کند. اگر سازمان شما استخدام پرسنل جدید را پیش می گیرد و در فرآیند استخدام مشارکت دارد، ممکن است زمان استفاده از تست روانشناسی باشد. آزمون‌های استخدام روان‌شناختی بدون شک به شما کمک می‌کنند تا بهترین کاندیداها برای شغلی که در شرکت تان می‌خواهید را پیدا کنید.

برای آشنایی با روش های مصاحبه تخصصی استخدامی با کارآزموده تماس بگیرید.

اهمیت آزمون های روانشناختی برای پیدا کردن شغل مناسب

مهارت ها یادگرفتنی هستند بنابراین شخصیت را استخدام می‌کنند; این یک عبارت معروف در حوزه کاری است که بسیاری از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان در استخدام خود از آزمون های شخصیت شناسی استفاده می کنند. این جمله اهمیت شخصیت را هنگام استخدام افراد جدید نشان می‌دهد. تجربه نشان داده‌است که قرار دادن یک کارمند در موقعیتی که با ویژگی‌های شخصیتی او متناقض است، کارایی کار او را کاهش می‌دهد و تعاملات او را تضعیف می‌کند. بنابراین، بسیار مهم است که توجه ویژه‌ای به تناسب شخصیت او با شغل مورد نظر در انتخاب شغل مورد نظر داشته باشیم. امروزه بسیاری از شرکت‌ها در سراسر جهان از این تست‌ها در مصاحبه‌های شغلی برای شناسایی شخصیت جویندگان کار استفاده می‌کنند. خوشبختانه، تست‌های روان‌شناسی مختلفی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای استخدام کارمندان جدید استفاده کنید. این تست‌ها در سراسر دنیا به عنوان آزمون‌های مصاحبه شغلی استاندارد پذیرفته می‌شوند و برای چندین سال توسط کارفرمایان در کشور مورد توجه قرار گرفته‌اند.

این تست‌ها در بین بهترین تست‌های روانشناسی برای یک مصاحبه شغلی هستند و استفاده از هر کدام از آن‌ها می‌تواند فوایدی داشته باشد. اما برای انتخاب آزمونی که می‌خواهید کارمندان خود را استخدام کنید, باید توجه ویژه‌ای به شرایط کسب‌وکار خود داشته باشید. توجه به موارد زیر می‌تواند به شما کمک کند بهترین تست روانشناسی را برای استخدام انتخاب کنید:

فرهنگ و ارزش‌های سازمانی

ویژگی‌های موقعیت شغلی مورد نظر

مهارت‌ها و توانایی‌های لازم برای این شغل

چالش‌ها در کار

محیط کار و فضا

نحوه ارتباط و تعامل در این موقعیت شغلی

انتظارات مربوط به نیروی تازه‌استخدام شده و نوع مسیر شغلی

تحقیقات انجام شده توسط انجمن مدیریت منابع انسانی دریافت که ۶۷ درصد از متخصصان منابع انسانی از تست‌های شخصیت و تست‌های پیش از استخدام استفاده می‌کنند. این مطالعه در سال ۲۰۱۰ انجام شد و در آن سال کم‌تر از ۵۰ درصد مدیران از این تست ها کمک دریافت کردند. بنابراین, در طول زمان, متخصصان منابع انسانی از اهمیت آزمون‌های روانشناسی در مصاحبه‌های شغلی آگاه‌تر می‌شوند.

برای انجام سنجش و ارزیابی سازمانی با کارشناسان کارآزموده همراه باشید.

آزمون‌های روانشناسی و شخصیت پیش از اشتغال چیست؟

برخی ویژگی‌های شخصیتی برای برخی موقعیت‌های شغلی مناسب‌تر هستند، که معمولاً توسط روانشناسان آنالیز و نتیجه‌گیری می‌شوند. تست‌های پیش از استخدام شامل چندین سوال هستند، اغلب آزمایش‌هایی که جنبه‌های مشخصی از شخصیت فردی را برجسته می‌کنند و احتمال برتری او در موقعیت‌های شغلی خاص را نشان می‌دهند.

چرا تست‌های روانشناسی اینقدر مهم هستند؟

تحقیقات نشان می‌دهند که اگر کارمند در موقعیتی باشد که با شخصیت او مطابقت نداشته باشد، اغلب منجر به تعاملات کمتری می‌شود. تعاملات کم‌تر بهره‌وری را تا ۲۱ درصد کاهش می‌دهند و جایگزین کردن کارمندان در اداره بسیار سخت است. در جهان امروز، جایی که همه چیز براساس تصمیمات درست و به موقع است، کارفرمایان به دنبال ابزارهایی هستند که از طریق آن‌ها می‌توانند تصمیمات درست و دقیق‌تر بگیرند.

روش های ارزیابی فردی شغلی

تست ها در این زمینه به جویندگان کار کمک می‌کند که استعدادهای نهفته خود را در فرصت‌های استخدام نشان دهند و شانس موفقیت خود را به حداکثر برسانند, و همچنین این تست‌ها صلاحیت, شخصیت, توانایی‌ها و مهارت‌های فردی فرد مورد سوال را نشان دهند. آن‌ها این کار را می‌کنند تا بتوانند فردی بااعتماد به نفس بیشتری استخدام کنند.شرکت‌ها از این ابزارها برای شناسایی افرادی استفاده می‌کنند که مهارت‌ها و ویژگی‌های خاص یک موقعیت شغلی را دارند و افرادی که به تازگی اطلاعات نادرست ارایه می‌کنند به سرعت شناسایی می‌شوند.

مشاوران منابع انسانی هر سازمان یا شرکت ممکن است از تست‌های مختلفی برای کسب اطلاعات مورد نیاز خود استفاده کنند، اما به طور کلی و در بیشتر موارد، سه نوع تست زیر استفاده می‌شوند، که باید گفته شود که این سه نوع تست، بیشتر تست‌های روانشناسی در این زمینه هستند. آن‌ها انتخاب افراد هستند.

آزمون شخصیت در انتخاب افراد برخی افراد روحیه تیمی خوبی دارند و به شکل یک سازمان تعامل بسیار خوبی با همکاران خود دارند و تاثیر بسیار مثبتی بر تقویت روابط در سازمان دارند. این افراد برای بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌ها بسیار ارزشمند هستند.

تست‌های شخصیت در کار و شخصیت در محیط کار برای بیش از یک قرن مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اما کارفرمایان امروزه از آن‌ها بیشتر در زمان استخدام استفاده می‌کنند.

ثبات عاطفی

برونگرایی

پیروی از وجدان

سازگاری

از ویژگی هایی هستند که در ضمیر ناخودآگاه فرد وجود دارد. این تست اغلب برای محیط‌های کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد که در آن افراد با یکدیگر و مشتریان ارتباط بیشتری دارند.پاسخ افراد به هر یک از پرسش‌ها در این آزمون‌ها، بخشی از شخصیت درونی فرد را نشان می‌دهند و تا حدودی شغل مناسب خود را با توجه به شخصیت خود تعیین می‌کنند. به عنوان مثال، برون گرایی یا درون‌گرایی می‌تواند در این شغل بسیار مهم باشد.برخی مشاغل نیازمند  افراد درون گرا هستند در حالی که برخی دیگر به برون گرایان نیاز دارند و پاسخ به آزمون‌های شخصیت بهتر است ویژگی‌های چنین افرادی را شناسایی کنند.

برای درج آگهی استخدامی حرفه ای با کارآزموده همراه باشید.

آزمون مهارت‌ها در انتخاب افراد

مهارت‌ها به افراد در انجام فعالیت‌های مختلف کمک می‌کند. این مهارت‌ها می‌توانند به شکل مهارت‌هایی باشند که فرد در طول تحصیلات یا مهارت‌های اجتماعی کسب کرده‌است که برای فرد در محل کار بسیار مهم هستند.به دلیل اهمیت مهارت‌ها در یک موفقیت فردی، آزمون‌های ارزیابی مهارت توسعه‌یافته و افراد در این زمینه مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. ارزیابی مهارت‌ها مانند مهارت‌های تصمیم‌گیری، استدلال، مهارت‌های حل مساله، مهارت‌های تعامل مثبت با افراد دیگر در محیط کار، و غیره در استخدام افراد بسیار مهم در نظر گرفته می‌شوند و بنابراین درک آن‌ها می‌تواند برای افراد و شرکت‌ها ضروری باشد.

چندین تست مهارت برای موقعیت‌های مختلف شغلی وجود دارد، از جمله تست‌هایی برای ارزیابی مهارت‌های ریاضی و شفاهی، تایپ کردن مهارت‌ها، مهارت‌های کامپیوتری و مهارت‌های ورود داده و غیره. این تست‌ها یک هوش پایه و توانایی لازم برای فکر کردن به طور منطقی را تست می‌کنند.