آزمون NEO

آزمون شخصیت NEO اطلاعات زیادی در مورد شخصیت شما به شما می‌دهد. این تست که به عنوان آزمون پنج شخصیت بزرگ نیز شناخته می‌شود, عوامل مختلفی مثل افسردگی, تناسب اندام و نظم را مورد بررسی قرار می‌دهد. یکی از مهم‌ترین آزمون‌های روانشناسی تست IQ توسط راون است که شما هم می‌توانید انجام دهید.

NEO ، یا “پنج فاکتور شخصیت بزرگ”، روان‌شناسی فردی ویژگی‌ها را منعکس می‌کند. این تست می‌تواند پنج عامل اصلی شخصیت انسان را بررسی کند که شامل برون گرایی، روان‌نژندی یا عصبانیت، وظیفه‌شناسی، باز بودن برای تجربه و توافق است.

NEO  تست در ۲ مدل مختلف موجود است. یکی از آن‌ها NEO – PIR نام دارد و ۲۴۰ سوال دارد که علاوه بر ۵ عامل اصلی شخصیت شما، ۵۵ عامل دیگر را نیز ارزیابی می‌کنند که زیر مجموعه‌ای از این پنج عامل هستند. دیگری NEO – FFI نام دارد و ۶۰ سوال دارد که تنها ۵ عامل اصلی را ارزیابی می‌کند.در واقع، آزمون جدید یک تست کاملاً دقیق و کامل است. این آزمون برای روان‌درمانی و ارزیابی شایستگی‌های شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اهمیت بررسی درون و خلقیات فردی در این مقاله NEO و جوانب مختلف آن را بررسی خواهیم کرد.

برای شرکت در انواع آزمون های روانشناختی حرفه ای با کارآزموده همراه باشید.

 

آزمون آنلاین NEO چیست؟

در سال ۱۹۶۱, دو پژوهشگر نیروی هوایی ایالات‌متحده, ارنست توپز و ریموند کریستال, ایده ارزیابی کاندیدهای شغلی را مطرح کردند. این ایده تا دو دهه بعد توجه زیادی را به خود جلب نکرد. تا ۱۹۸۰ که دو محقق دیگر, پاول و روبرت ر. مک کرای که یک آزمایش روانی به نام NEO – I طراحی کرد, که می‌تواند تنها سه عامل مهم را در شخصیت فردی اندازه‌گیری کند. در سال ۱۹۹۰, آن‌ها تست‌های گذشته را ویرایش کردند و نسخه نهایی تست شخصیت NEO – PIR را منتشر کردند. در نسخه نهایی, پنج عامل اصلی و مهم شخصیت انسانی که دلیل رفتار افراد در خانه, جامعه یا محل کار را نشان می‌دهند مورد بررسی قرار می‌گیرند.یکی از رایج‌ترین آزمایش‌های مورد استفاده در جهان برای ارزیابی روانشناسی NEO آزمایش آنلاین است. این تست کاربردهای مختلفی در زمینه ازدواج، اشتغال و تشخیص اختلالات روانی دارد. شکل استاندارد NEO شخصیت NEO، پنج عامل اصلی شخصیت بزرگسالی را بررسی می‌کند که BIGE FIVEاست، و علاوه بر پنج ویژگی اصلی در هر کدام، شش ویژگی را بررسی می‌کند.پرسشنامه طراحی‌شده این مدل شخصیت دارای قدرت زیادی است و می‌تواند جنبه‌های مختلفی از شخصیت فردی را نشان دهد. با تجزیه و تحلیل پنج عامل خروجی آزمون، یک بینش کامل می‌تواند در مورد وضعیت عاطفی، اجتماعی، تجربی، نگرشی و انگیزشی فرد بدست آید و این به طور واضح به شما به عنوان مدیر منابع انسانی یا مشاور هر مجموعه کمک می‌کند.

تاثیر آزمون NEO بر شخصیت شناسی

آزمون شخصیت NEO موارد زیر را ارزیابی می کند:

۱. عوامل اصلی و فرعی: عوامل اصلی و فرعی که در این تست مورد بررسی قرار می‌گیرند عبارتند از اضطراب، افسردگی، عصبانیت و تنفر، احساس گناه، آسیب‌پذیری، صمیمیت، صمیمیت، مالکیت اشتراکی، عواطف مثبت، عزم، هنر. تخیل، احساسات، عقاید، ارزش‌ها، ارزش‌ها، ارزش‌ها، اعتماد، سادگی، نوع‌دوستی، درک دیگران، صلاحیت، نظم، وظیفه‌شناسی، تلاش برای موفقیت، نظم و انعطاف‌پذیری درونی.

۲. عوامل ترکیبی: سبک رفاه و سلامت، سبک دفاعی و دفاعی، سبک کنترل عصبانیت، سبک کنترل انگیزشی، سبک تعامل، سبک فعالیت، سبک رفتاری، سبک یادگیری و سبک شخصیت.

۳. مهارت‌های ارتباطی: مهارت‌های ارتباطی فردی و اجتماعی.

۴. ویژگی‌های شغلی: رضایت از زندگی، هوش ارتباط عاطفی، رضایت شغلی، عملکرد شغلی، بهره‌وری سازمانی و کار گروهی.

۵. امکانات تحصیلی: اشتیاق برای فعالیت‌های آموزشی و توانایی یادگیری .

۶. ویژگی‌های مدیریتی: خلاقیت و نوآوری، مدیریت زمان، مدیریت بحران، مهارت‌های مدیریتی، ارتباطات.

این تست کاربردهای زیادی دارد و به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، به خصوص در هر دو جنبه از روان‌شناسی شرکت و منابع انسانی.آزمون NEO در روان‌شناسی این تست گزارش کامل و دقیقی از جنبه‌های مختلف شما را به psychotherapist ارائه می‌دهد. اگر شما با توجه به نتایج آزمون NEO دچار اختلالات افسردگی، اضطراب و اضطراب شدید، سریعاً به دنبال درمان باشید.

آزمون Neo در منابع انسانی سازمان‌ها: این آزمون به عنوان یکی از پرکاربردترین تست‌ها در سال‌های اخیر توسط شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ و کوچک در نظر گرفته شده‌است. این تست همچنین می‌تواند عملکرد شغلی را پیش‌بینی کند، به این معنی که آیا او می‌تواند به خروجی مورد انتظار شرکت برسد یا نه. و ویژگی‌های روان‌شناختی افراد را از افسردگی، توانایی‌های مدیریتی گرفته تا هوش عاطفی را انجام دهید.

برای سنجش فردی خود شرکت در آزمون روانشناختی MBTI کارآزموده را از دست ندهید.

 

تاثیر تست NEO بر تصمیم گیری شغلی

این تست شخصیت معتبر در سراسر جهان به عنوان بخشی از فرآیند استخدام استفاده می‌شود به دلیل رابطه مستقیم بین ابعاد شخصیت و عملکرد شغلی و به دلیل اعتبار این تست, بسیاری از مقالات علمی را می‌توان دید که گروه‌های مختلف شغلی مثل مدیران, وکلا, معماران و مهندسین با استفاده از این تست مورد بررسی قرار گرفته‌اند. اند. به عنوان مثال, در مشاغلی چون مدیریت و فروش, که براساس تعامل با مردم هستند, نتایج آزمون neo در بعد برون گرایی را می‌توان برای استخدام در نظر گرفت. یا در مشاغلی چون پروفسور دانشگاه یا پژوهشگر که پذیرای تجربیات جدید باشد می‌تواند بر عملکرد فرد در آن شغل تاثیر بگذارد. به همین دلیل است که این آزمون در شرکت‌های معتبر به شدت مورد توجه قرار می‌گیرد و برای انتخاب و استخدام کارکنان کارآمد به عنوان پیش‌بینی‌کننده عملکرد شغلی آینده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت, نتایج این تست, همراه با مصاحبه‌های رو به رو, به کارفرما کمک می‌کند تا هر فرد را در موقعیت شغلی مناسب برای شخصیت خود قرار دهد و در نتیجه کارآیی فردی را افزایش دهد و در نتیجه کارآیی کلی سازمان را افزایش دهد. از طرف دیگر, این تست می‌تواند به فرد کمک کند مسیر شغلی را انتخاب کند که با بررسی ویژگی‌های شخصیتی او مناسب شخصیت او باشد.

مراحل تست NEO

تست روان‌شناسی NEO دو شکل دارد، طولانی و کوتاه. فرم طولانی ۲۴۰ سوال دارد که هر ۳۵ ویژگی را اندازه‌گیری می‌کند و فرم کوتاه ۶۰ سوال دارد و تنها ۵ عامل اصلی را اندازه‌گیری می‌کند. فرم کوتاه این تست ۶۰ سوال است و برای ارزیابی پنج عامل شخصیت اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدیهی است که تکمیل فرم کامل و مفصل این تست اطلاعات جامع و جامع‌تری در مورد شخصیت شما فراهم خواهد کرد.هدف اصلی تست روان‌شناسی NEO بررسی ویژگی‌های شخصیتی سالم است و در مشاوره قبل از ازدواج، اشتغال، شناخت شخصی و شناسایی نقاط قوت و ضعف، رشد حرفه‌ای و عملکرد شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای سنجش فردی خود شرکت در آزمون رغبت شغلی کارآزموده را از دست ندهید.

 

پاسخنامه تست شخصیت شناسی NEO

شاخص ناپایداری عاطفی یا عصبیت (N)

در میان ابعاد گسترده شخصیت، وضعیت سازگاری، ثبات عاطفی، ناسازگاری و عصبانیت و عصبانیت است. احساسات منفی مثل ترس، ناراحتی، تحریک، تحریک، احساس گناه، اساس مقیاس عصبی (N) را در NEO آزمایش آنلاین شکل می‌دهند. از این رو، ما بر استفاده از کلمه عثبیت تکیه می‌کنیم، که نزدیکی نزدیک‌تر عصب یا نورون یا نروتیسیزم را نشان می‌دهد که نام اصلی این شاخص است.

اضطراب:

افراد مضطرب معمولاً مضطرب، نگران، مستعد و نگران، عصبی، عصبی و نگران هستند. افراد با نمرات بالا معمولاً ترس و نگرانی خود را دارند. افراد با نمره کم مردم آرام و آرام هستند. این افراد معمولاً اضطراب و نگرانی را نشان نمی‌دهند وقتی که کارها مطابق با خواسته‌های آن‌ها پیش نمی‌روند و آن‌ها با مشکلاتی مواجه هستند.

خشم:

گرایش به عصبانیت و خشم، گرایش فرد به تجربه خشم و وضعیت‌های مرتبط مانند احساس درماندگی و شکست را اندازه گیری می‌کند. این مقیاس آمادگی جسمی و روحی را برای احساس عصبانیت، چه آشکار و چه پنهان، نشان می‌دهد. تحقیقات نشان داده‌اند که افراد عصبانی اغلب نسبت به عصبانیت نمرات بالایی دارند. افراد با نمرات پایین آرام هستند و به راحتی احساس عصبانیت نمی‌کنند.

افسردگی:

افراد با نمرات بالا در معرض احساس گناه، ناراحتی، ناامیدی و تنهایی هستند. آن‌ها به راحتی ناامید می‌شوند. افراد با نمرات پایین به ندرت چنین احساساتی را تجربه می‌کنند، اما آن‌ها باید سرزنده و شاد باشند.

شرم:

نمرات بالا در این بخش به این معنی است که فرد در معرض شرم، شرمندگی، شکنجه در حضور دیگران و احساسات خود کم‌بینی است. این افراد از ترک گفتن یا صحبت کردن در ملا عام احساس شرمندگی می‌کنند. نمرات کم مهارت‌های اجتماعی بالایی را نشان می‌دهند. این افراد تلاش می‌کنند تا یک پارلمان بدون رای داشته باشند.

تکانش وری:

تکانش وری به معنی ناتوانی در کنترل امیال نفسانی است. در این زمینه، افراد با انگیزه‌های بالا، تمایلات خود (مانند غذا، سیگار و دارایی) آنقدر قوی هستند که کسی نمی‌تواند در مقابل آن‌ها مقاومت کند، اگرچه او می‌داند که پس از این آرزو، او از اقدامات او متاسف خواهد شد. افراد با امتیاز کم می‌توانند به راحتی در برابر این تمایل مقاومت کنند.

آسیب‌پذیری در برابر استرس:

استرس احساسی است که توانایی فرد را کاهش می‌دهد، این افراد احساس می‌کنند که نمی‌توانند با استرس روزانه کنار بیایند. بنابراین در موقعیت‌های استرس زا، آن‌ها مجبور به تبدیل به دیگران می‌شوند و یا ناامید، گیج و آشفته می‌شوند. افراد با نمرات پایین توانایی کنترل خود را در مواجهه با وضعیت‌های دشوار پیدا می‌کنند.

برای سنجش فردی خود شرکت در پرسش نامه خودکارآمدی کارآزموده را از دست ندهید.

 

برونگرایی (E)

همانطور که می‌دانیم، برون گرایان افراد اجتماعی هستند، اما اجتماعی بودن تنها یکی از ویژگی‌های این افراد در NEO همراه با شاخص برون گرایی تست آنلاین است. این افراد علاوه بر علاقه به دیگران و تمایل به مشارکت در اجتماعات و مهمانی‌ها، قاطع، فعال و پرگو هستند. این افراد هیجان و تحرک را دوست دارند و امیدوارند که در آینده موفق شوند. بازاریابان موفق در کشورهای در حال توسعه و در حال توسعه نمونه‌هایی از برون گرایان هستند.مقیاس‌های شاخص E نشان‌دهنده علاقه فرد به توسعه صنعت و کار خود هستند. در مقایسه با برون گرایان که به وضوح توصیفی هستند، درون گرایان نمی‌توانند به راحتی تعریف شوند. در برخی از جنبه‌ها، درون‌گرایی می‌تواند به عنوان فقدان ویژگی‌های برون گرایی توصیف شود. درون گرایان افراد محافظه‌کار هستند، اما نه این که آن‌ها دوستداشتنی باشند، آن‌ها مستقل هستند، نه اینکه برجسته باشند، و آن‌ها یکنواخت هستند، اما آن‌ها تنبل و کند نیستند. درون گرایان معمولاً در جایی که ترجیح می‌دهند خجالتی و تنها هستند.

صمیمیت:

صمیمیت یکی از مقیاس‌های برون گرایی است که بیش‌ترین ارتباط را با کیفیت رابطه با دیگران دارد. افراد نزدیک و دوست‌داشتنی که روابط دوستانه تری با دیگران دارند در این مقیاس نمره بالایی دارند. این افراد صادقانه دیگران را دوست دارند و به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. افراد با امتیاز کم لزوماً خشمگین یا موافق نیستند، اما آن‌ها افرادی رسمی و محافظه‌کار هستند که می‌خواهند فاصله خود را از دیگران حفظ کنند. صمیمیت یکی از مقیاس‌های E است که مربوط به شاخص قرارداد است، اما از نظر احساسی متفاوت است.

مالکیت اشتراکی:

مالکیت اشتراکی به معنی اولویت دادن به تنها بودن با دیگران است. افراد جمعی از بودن با دیگران لذت می‌برند و وقتی در یک گروه هستند احساس خوشحالی می‌کنند. افراد با نمرات پایین در این مقیاس ترجیح می‌دهند تنها باشند و از محیط‌های شلوغ اجتناب کنند.

قاطعیت:

افراد با امتیاز بالایی در این مقیاس، غالب، قوی و اجتماعی پیشرو و افراد پیشگام هستند. آن‌ها بدون تردید سخن می‌گویند و اغلب نقش رهبر را در گروه بازی می‌کنند. این افراد جسور و قدرتمند و اجتماعی هستند و قدرت رهبری و صحبت کردن را دارند. افراد با نمرات پایین ترجیح می‌دهند در گوشه و کنار این موقعیت‌ها باشند به جای این که در زمینه اجتماعات و احزاب اجتماعی حضور داشته باشند و بیشتر علاقه‌مند باشند که شنونده باشند تا گوینده.

فعالیت:

نمرات بالا در این مقیاس در افرادی دیده می‌شود که بسیار فعال هستند و معمولاً فعال هستند و همیشه فعال هستند. مردم کم امتیاز می‌گیرند و کند هستند. با این حال، این افراد ممکن است تنبل و مسامحه در نظر گرفته نشوند.

هیجان خواهی

این به معنی علاقه به هیجان و تحرک، رنگ‌های روشن و محیط‌های شلوغ است. افراد با امتیاز بالایی در این مقیاس مشتاق و مشتاق برای هیجان و هیجان هستند. افراد با نمرات پایین نیازی به هیجان ندارند و سبک زندگی را ترجیح می‌دهند که برای افراد با نمرات بالا خسته‌کننده است.

هیجان مثبت:

تمایل به تجربه عواطف مثبت مثل شادی، شادی، عشق و هیجان را اندازه‌گیری می‌کنند. افراد با نمرات بالا در این مقیاس به راحتی می‌خندند. این افراد روحیه خوبی دارند و عموماً خوشبین هستند. البته، افراد با نمرات پایین لزوماً ناراحت نیستند، بلکه تنها شلوغ، شلوغ و کج‌خلق نیستند.

 

باز بودن (O)

به عنوان یکی از ابعاد اصلی شخصیت, صراحت به تجربه بسیار کم‌تر از اضطراب و برون گرایی است. عناصر اصلی باز بودن (ادراکات فعال, حساسیت به زیبایی, توجه به تجربیات عاطفی درونی, و قضاوت مستقل) اغلب نقش مهمی در نظریه‌ها و ارزیابی‌های شخصیت ایفا می‌کنند و اغلب وحدت این ویژگی‌ها در یک شاخص در نظر گرفته می‌شود. برداشته شده‌است.

افراد باز افرادی هستند که در مورد باروری تجارب درونی خود و دنیای اطراف خود کنجکاو هستند و زندگی آن‌ها سرشار از تجربه است. این افراد می‌خواهند از تیوری های جدید و ارزش‌های غیرمتعارف بهره‌مند شوند و احساسات مثبت و منفی زیادی در مقایسه با افراد بسته داشته باشند.

تخیل:

نیروی تخیل فعال در این افراد زیاد است. آن‌ها از رویاها برای ایجاد دنیای درونی برای خودشان استفاده می‌کنند.

زیبایی:

این افراد درک عمیقی از هنر و زیبایی دارند و شیفته موسیقی و تئاتر هستند. آن‌ها پتانسیل جذب شدن به دنیای هنر را دارند.

احساسات:

درک ضمنی از احساسات درونی و احساسات درونی و تجربه بزرگ‌تر موقعیت‌های احساسی در افراد با نمرات بالا وجود دارد.

کنش:

انعطاف‌پذیری در رفتار و رفتار. این افراد توجه زیادی به ثبات در عمل نمی‌کنند و بنابراین علاقمند به رفتن به مکان‌های جدید و خوردن انواع غذاهای جدید هستند.

اعتقادات:

کنجکاوی ذهنی و علاقه به فلسفه و محرک فکری. امتیاز بالایی در این بخش منجر به رشد ظرفیت‌های فردی می‌شود.

اعمال:

انعطاف‌پذیری در ارزش‌ها به معنای آماده شدن برای بررسی مجدد ارزش‌های مذهبی، سیاسی و اجتماعی است.

برای شرکت در بهترین مشاوره شغلی با کارشناسان کارآزموده در تماس باشید.

 

توافق (A)

مانند برون گرایی، در توافقنامه آزمون آنلاین NEO بر گرایش‌ها ارتباط بین فردی تاکید می‌کند. فردی که موافق است لزوماً نوع دوستانه  با دیگران است و مشتاق است که به آن‌ها کمک کند و معتقد است که دیگران نیز رابطه مشابهی با او دارند. در مقایسه، یک فرد مخالف یا مخالف محور نسبت به اهداف دیگران بدگمان است و رقابتی‌تر از تعاونی است که به نظر می‌رسد منجر به جنبه‌های مثبت اجتماعی و روانی بیشتری می‌شود. البته که هست. آن‌هایی که موافق هستند محبوب‌تر از کسانی هستند که مخالف هستند. علاوه بر این، آمادگی برای دفاع از حقوق فردی یک اولویت است و داشتن یک توافق در میدان نبرد یا در دادگاه یک فضیلت نیست.

اعتماد:

فردی که امتیاز بالایی دارد به صداقت و حسن‌نیت مردم اعتقاد دارد.

رک و راست:

فرانک، صادق و صریح، خصوصیات این افراد است.

نوع دوستی:

توجه، سخاوت و کمک به دیگران نشانه‌های این فرد هستند.

همراهی و همدلی:

تمایل به احترام به دیگران، بخشیدن و فراموش کردن موضوعات بین فردی، تواضع و ملایمت، ویژگی‌های این افراد است.

فروتنی:

نمرات بالا در این مقیاس لزوماً به معنای عزت‌نفس پایین نیست، بلکه فروتنی و عدم تکبر ویژگی آن هستند.

دل رحمی:

مهربان، حساس و با ملاحظه  با دیگران رفتار می کند.

وجدان (C)

یکی از موضوعات مهم در نظریه شخصیت, و به خصوص در نظریه روان پویایی, موضوع کنترل انگیزشی (فشار ناگهانی) است. در فرآیند توسعه شخصی, اغلب افراد یاد می‌گیرند که چگونه تمایلات و نیازهای خود را مدیریت کنند. به طور کلی, ناتوانی در واکنش به انگیزه‌ها و گرایش‌ها نشان‌دهنده یک N بالا در بزرگسالان در NEO آزمایش آنلاین است. از طرف دیگر, کنترل خود را نیز می‌توان فرآیند فعال طراحی, سازماندهی و اجرای وظایف نامید. فردی با وجدان اهداف و اهداف از پیش تعیین‌شده قدرتمند و از پیش تعیین‌شده دارد. لازم به ذکر است که تنها تعداد انگشت شماری از مردم در جهان می‌توانند نوازندگان برجسته و یا قهرمانان ورزشی شوند بدون این که این ویژگی را داشته باشند. برخی این نشانه را تمایل به موفقیت نامیده‌اند.

کفایت:

این بخش یک اثربخشی عملیاتی را اندازه‌گیری می‌کند. نمرات کم در این مقیاس به معنای عدم اعتماد به توانایی‌ها و توانایی‌های شما هستند.

نظم و ترتیب:

تمیز کردن، مرتب کردن . این مردم قدرت سازماندهی چیزها و وقایع را دارند.

وظیفه:

این بخش، علاقه به پیروی از اصول اخلاقی و تعهدات را اندازه‌گیری می‌کند.

تلاش برای موفقیت:

تلاش سخت برای رسیدن به اهداف، پشت‌کار و پشت‌کار، قدرت رسیدن به زندگی مستقیم و … ویژگی‌های این فرد است.

خویشتنداری:

توانایی فرد برای شروع کارها و ادامه دادن آن‌ها علی‌رغم سردرگمی، در این بخش در نظر گرفته می‌شود.

دقت در تصمیم‌گیری:

این بخش تمایل فرد برای تفکر قبل از عمل، بازتاب و احتیاط زیاد در انجام کارها است.

برای ارسال رزومه شغلی هدفمند با کارآزموده همراه باشید.

 

انواع شخصیت ها بر اساس نتایج آزمون NEO

لازم به ذکر است که آزمون شخصیت NEO آزمایشی نیست که در آن شرکت کنندگان پذیرفته یا رد می‌شوند. این تست شخصیت شما را اندازه‌گیری می‌کند و یک مرور کلی از شخصیت شما براساس پنج ویژگی و ۳۵ مولفه فراهم می‌کند. نمرات متفاوت در این آزمون تفاوت در شخصیت را نشان می‌دهد و نمی‌تواند یک اشتباه یا فقدان شخصیت را نشان دهد. هر فرد متفاوت است، بنابراین نتایج آزمون از فرد به فرد متفاوت خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است که NEO ، آزمون هوش یا توانایی نمی‌باشد و برای تشخیص اختلالات روانی طراحی نشده است.

 

ویژگی‌های شخصیتی در NEO

تست روان‌شناسی Neo ۵ ویژگی شخصیتی اصلی را شناسایی می‌کند و همچنین در روان‌شناسی به عنوان پنج شخصیت بزرگ شناخته می‌شود.این ۵ عامل عبارتند از: پایداری احساسی، برون گرایی یا درون‌گرایی، اشتیاق به تجربیات جدید، توافق و مسیولیت.هر عامل شامل ۶ عامل فرعی است که در مجموع ۳۵ ویژگی را آزمایش می‌کنند.

آزمون شخصیت NEO یک آزمایش روانی تخصصی است که باید توسط روانشناسان تفسیر شود. در تفسیر ” NEO “, نمودار جامعی از ویژگی‌های شخصیتی او ارایه شده‌است, با استفاده از نموداری که موقعیت نمرات فرد را بر پنج عامل و ۶ مقیاس خرده مقیاس هر عامل (در مجموع ۳۰ خرده مقیاس) نشان می‌دهد. این منحنی‌ها براساس امتیازات افراد عادی در جامعه تنظیم شده‌اند و در حقیقت نمرات فرد در این تست با امتیازهای به‌دست‌آمده از افراد دیگر در جامعه (براساس امتیازات استاندارد T) مقایسه شده‌اند.با اینکه ممکن است برای تست دستی NEO دست به دست شود، یک سیستم امتیازدهی رایانه‌ای برای جلوگیری از اشتباه‌ات و خطاهای غیر عمدی در نمره دهی آزمایشی طراحی شده است. بدین ترتیب، خطای امتیازدهی به حداقل می‌رسد و دقت به حداکثر می‌رسد. سپس براساس امتیازات بدست‌آمده از طرف شخص، تفسیر جامعی از شخصیت او ارائه می‌شود.