مشاوره شغلی

هدف از مشاوره شغلی تنها قادر به تصمیم‌گیری برای تصمیم‌گیری در حال حاضر، یا داشتن یک انتخاب شغلی موفق نیست، بلکه به شما دانش و مهارت کافی برای تصمیم‌گیری در مورد بهترین تصمیمات برای موقعیت‌های مهم و زندگی آینده تان می‌دهد. مشاوره شغلی نقش مهمی در انتخاب درست نوع شغل و حداکثر کارایی در شغل انتخابی دارد به همین دلیل است که در حال حاضر توصیه می شود پیش از اقدام به کار در هر نوع کسب و کاری در ابتدا مشاوره شغلی را انجام دهید تا متوجه شدید چه نوع شغل و کاری برای شما مناسب است

مشاوره شغلی چیست؟

مشاوره شغلی مشورت گرفتن از یک متخصص در زمینه های تخصصی فردی و شغلی است. برای هر تصمیم فردی در راستای شغل و رشد حرفه ای، میتوان از مشاور شغلی کمک گرفت. 

امروزه همه ما بیشتر از زمان هایی که در خانه هستیم در محل کار حضور داریم و برای حس خوب اشتغال نیاز داریم که از فردی متخصص و با دانش و مهارت های تخصصی کمک بگیریم. نقش اشتغال و کار در کیفیت زندگی افراد به حدی پر رنگ شده است که برای بسیاری از افراد زمینه اصلی زندگی اجتماعی فردی شده است و بدون در نظر گرفتن کار و اشتغال، موفقیت فردی و حس خوب زندگی ممکن نیست.

مشاوران شغلی از ابتدای انتخاب شغل و در تمام مسیر رشد و توسعه شغلی و حرفه ای می توانند به شما کمک کنند. گاهی مشاور شغلی به ما در برای بهبهود و تسهیل مهارتهای شغلی کمک میکند و گاهی به ما برای برقراری تعادل بین نقش های مختلف زندگی و غنی کردن زندگی فردی و اجتماعی مان کمک می کند.

 

برای شرکت در انواع آزمون های روانشناختی حرفه ای با کارآزموده همراه باشید.

مشاوره شغلی حرفه ای را با کارآزموده تجربه کنید.

اهمیت استفاده از مشاوره شغلی

 مشاور شغلی، فردی است که با شما درباره افکار، احساسات، ایده‌ها، و نگرانی‌ها در مورد انتخاب‌های شغلی و آموزشی صحبت می‌کند و به شما در درک، سازماندهی و دادن معنا به افکار و احساسات خود کمک می‌کند.به شما کمک می‌کند عواملی که بر رشد شغل شما تاثیر می‌گذارند را مشخص کنید، همچنین به شما کمک می‌کند علایق، توانایی‌ها و ارزش‌های خود را ارزیابی کنیدبه شما کمک می‌کند منابع اطلاعاتی را برای حرفه خود پیدا کنید.

مشاوره شغلی شامل انواع خدمات مختلف از ارزیابی شغلی برای نوشتن رزومه است. مشاور شغلی می‌تواند به شما کمک کند:

مهارت‌ها و ارزیابی‌ها را در نظر بگیرید: یک مشاور شغلی می‌تواند به شما کمک کند حوزه کار درست را با انجام آزمایش‌ها و ارزیابی‌های مهارت‌ها شناسایی کنید. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند مجموعه مهارت‌ها و وظایفی که با مهارت‌های خاص خود هماهنگ هستند را شناسایی کنید.

توسعه شبکه

یک شبکه کسب وکار برای بسیاری از مردم مشکل است. این بخش مهمی از پیشرفت شغلی است. ایجاد ارتباط حرفه‌ای می‌تواند به شما در یافتن مشاغل جدید و رشد شرکت‌ها کمک کند. بنابراین، شما باید یاد بگیرید که روابط خود را با همکاران خود پرورش دهید و از فرصت‌های جدید بهره بگیرید. مشاور شغلی می‌تواند به شما در انجام این کار کمک کند.

یک برنامه شغلی ایجاد کنید

آیا می‌دانید به دنبال چه کاری هستید، اما مطمئن نیستید کدام مسیر را برای رسیدن به شغل درست انجام می‌دهید؟ یک مشاور شغلی می‌تواند به شما کمک کند یک برنامه عملی برای رسیدن به این شغل ایجاد کنید.

غلبه بر موانع

یک مشاور حرفه‌ای می‌تواند به شما کمک کند تا با چیزهایی آشنا شوید که به مسیر شما می‌رسند. به عنوان مثال، اگر شما از اضطراب و اضطراب رنج می‌برید و این مسائل باعث بروز مشکلاتی در حرفه شما می‌شوند، می‌توانید با دیدن روان‌پزشک یا مشاور سلامت روانی به شما کمک کنند.

گزینه‌های شغلی را بررسی کنید

مشاوره شغلی می‌تواند به شما کمک کند نگاهی نزدیک‌تر به گزینه‌های مختلف کاری داشته باشید. ممکن است مطمئن نیستید که چه کاری با توانایی‌ها و توانایی‌های شما مطابقت دارند. مشاور شغلی می‌تواند به شما در تشخیص شغل مناسب کمک کند. شاید شما تغییر شغل می‌دهید و می‌خواهید بدانید چه چیزی در دسترس است. مشاوره شغلی می‌تواند به شما کمک کند تمام گزینه‌های موجود برای شما را بررسی کنید.

مصاحبه با صاحبان کسب‌وکار

فرآیند مصاحبه می‌تواند موجب خستگی عصبی شود. مشاور شغلی می‌تواند مصاحبه را برای شما ترتیب دهد تا بتوانید در زندگی واقعی تمرین کنید.

به شما کمک می‌کند مراحل بعدی خود را مشخص کنید و طرحی برای رسیدن به اهداف خود ایجاد کنید.

برای ارسال رزومه شغلی هدفمند با کارآزموده همراه باشید

 

مشاور شغلی نمی تواند به شما بگوید که :

* به شما بگویید چه کار کنید، یا چه زمینه‌ای برای متخصص شدن، و یا چه شغلی برای دنبال کردن دارید.

مشاوره شغلی تنها در مورد انتخاب شغل نیست، چرا که توسعه شغلی یک فرآیند مادام العمر است، مشاوره شغلی می‌تواند برای هر کسی از جمله دانشجویان سال اول، جوانان، سالخوردگان و حتی فارغ التحصیلان برای هر کسی مناسب باشد. با اینکه شما هم اکنون شروع به تصمیم‌گیری در مورد آینده خود کرده‌اید، مشاوره شغلی به شما کمک می‌کند که آمادگی بهتری داشته باشید. توصیه می‌کنیم که تمام دانشجویان سال اول با یک مشاور حرفه‌ای ملاقات کنند.

موارد زیر مثال‌هایی مربوط هستند که دانش آموزان سال اول با مشاوره شغلی ارائه کرده‌اند:

کشف گزینه‌های شغلی و میدانی (دانشگاهی)

“من هیچ ایده‌ای ندارم که می‌خواهم با زندگی ام چه کنم.”

“من نمی‌دانم چه زمینه‌ای باید وارد شود.”

من دو گزینه بسیار خوب دارم اما نمی‌توانم انتخاب کنم.”

” من می‌دانم که انتخاب چه زمینه‌ای دارد، اما من نمی‌دانم بعد از فارغ‌التحصیلی چه کار کنم.”

” می‌دانم چه کار کنم، اما مطمئن نیستم که بهترین راه را انتخاب کنم.”

* من می‌خواهم بدانم که چه شغلی می‌توانم بسته به حوزه مطالعاتی خودم داشته باشم.”

حل و فصل اختلافات

برخی از افراد به سرغ کاری می روند و فکر می کنند به آن علاقه مند هستند و این کار را دوست دارند اما پس از مدتی کار دچار تعارض های گوناگونی در زمان کار می شوند و افکار مختلفی در ذهن شان ایجاد می شود در این موارد هم مشاوره شغلی می تواند به حل و فصل این تعارض و کمک به موفقیت در کار به شما کمک کند. برخی از افکاری که در ذهن ایجاد می شوند عبارتند از:

” من موضوعات زیادی را دوست دارم، و من را تغییر می‌دهد، چون هنوز مطمئن نیستم که کدام یک از آن‌ها برای من مناسب است.”

* ” من هیچ یک از کلاس‌ها را دوست ندارم و ظاهراً هیچ انضباطی برای من جذاب نیست.”

” من تجربه زیادی دارم و می‌خواهم یک مسیر شغلی جدید براساس مهارت‌هایی که قبلاً داشته‌ام، پیدا کنم.”

” من می‌خواهم به حوزه‌ای بروم که همیشه فرصت‌های شغلی زیادی دارد تا بتوانم یک شغل را به راحتی انتخاب کنم.”

” من می‌خواهم شغلی انتخاب کنم که درآمد قابل‌توجهی داشته باشد.”

” من به سمت حرفه خود کار می‌کنم، اما گاهی فکر می‌کنم که شاید دوست داشته باشم یک زن خانه‌دار باشم.”

” من همیشه برنامه‌ریزی کرده‌ام که اینجا بمانم، اما باید حرکت کنم تا کاری را که دوست دارم انجام دهم.”

 

برای سنجش فردی خود شرکت در آزمون روانشناختی MBTI کارآزموده را از دست ندهید.

انواع مشاوره شغلی حرفه ای

در یک جلسه مشاوره شغلی می‌توانید به شغل خود و حتی در زندگی خود برسید. یک جلسه مشاوره شغلی به شما کمک می‌کند مهارت‌ها و نقاط قوت خود را کشف کنید.علاوه بر این مشاور، با در نظر گرفتن شرایط تحصیلی فرد، به او توصیه می‌کند که تحصیلاتش را ادامه دهد و همچنین علایق و نوع شخصیت فرد را تعیین کند.همچنین در جلسات مشاوره، تست IQ و تست‌های استعداد برای کمک به انتخاب دقیق‌تر انجام می‌شود. همچنین نشان‌داده شده‌است که شاخص مایرز – بریگز در کمک به مردم برای تعیین شغل بالقوه براساس ویژگی‌های شخصیتی مفید است.

شغلی فرآیندی است که باید همیشه و در مراخل مختلف انجام شود. این توصیه می‌تواند برای همه افراد و حتی برای تازه واردان و همچنین افراد مسن و همچنین افراد مسن و حتی فارغ التحصیلان مفید باشد.

از آنجا که تصمیمات مهم در زندگی برای آینده در سنین کم شروع می‌شود، بهتر است که این فرآیند را زود شروع کنیدمشاوران ما توصیه می‌کنند که همه دانش آموزان با یک مشاور شغلی مشورت کنند.

هر موقعیت شغلی به یک تیپ شخصیتی خاص نیاز دارد. اگر شما هم می‌خواهید بدانید چه نوع شخصیتی برای این شغل مناسب است، از خواندن بیشتر از دست ندهید.تیپ‌های شخصیتی توسط یک روان‌شناس یا مشاور تعیین می‌شوند.

تیپ واقعگرا

افراد با یک تیپ شخصیتی واقع گرایانه از مشاغلی که نیاز به ارتباط اجتماعی دارند اجتناب می‌کنند. نکته جالب در مورد این افراد این است که توانایی‌های فیزیکی و مکانیکی آن‌ها بسیار بالا است. افراد با یک تیپ شخصیتی واقع گرایانه، ارزش بالایی در لوازم جانبی و اشیا و همچنین تمام ویژگی‌های ملموسی از قبیل پول یا دستگاه‌های خاص، و همچنین قدرت و وضعیت دارند.ویژگی‌های اخلاقی نوع واقع گرایانه، صداقت مادی، خودخواهی، امساک، پشت‌کار، پشت‌کار و انعطاف‌ناپذیری هستند.

تیپ محقق و جستجوگر

افراد با این تیپ شخصیتی به طور کلی عملکرد موفقی در شغلی دارند که به فعالیت‌های آرام و منطقی نیاز دارند. این افراد توانایی رهبری ندارند. تعریف این افراد خود را پژوهشگران و روشنفکران و توانایی در زمینه‌های ریاضی و علمی توصیف می‌کند.

ویژگی‌های زیر را به ویژگی‌هایی که توصیف می‌کنند اضافه کنید. مستقل، تحلیلی، عقلانی، عقلانی، هوشیار، انتقادی، محدود، متواضع، متواضع، دقیق، دقیق و پیچیده!

اگر شما به دنبال مشاغلی می‌گردید که نیاز به دید دقیق و دقیق موتور دارند، احتمالاً یک تیپ شخصیتی موتور جستجو دارید.

تیپ هنری

افرادی که یک تیپ شخصیتی هنری دارند به احتمال زیاد درگیر فعالیت‌های خلاقانه هستند و بنابراین از مشاغلی که خشک و کاملاً قراردادی هستند اجتناب می‌کنند.

در افراد با یک تیپ شخصیتی (نوع شخصیت)، ما یک دیدگاه انعطاف‌پذیر و هنرمندانه از مسایل می‌بینیم. هنرمندان از نقطه‌نظر زیبایی‌شناسی به اشیا نگاه می‌کنند.

ذهنی، آشفته، احساساتی، احساساتی، حساس، مستقل و خلاق، ویژگی‌هایی هستند که افراد با یک نوع هنری دارند.

تیپ اجتماعی

نوع شخصیت اجتماعی دقیقاً مخالف نوع شخصیت واقع گرایانه است. افرادی که شخصیت اجتماعی دارند خودشان را افراد علاقمند به کمک به دیگران توصیف می‌کنند.

توانایی آموزش شگفت‌آور یک ویژگی از افراد اجتماعی است و برخلاف سایر خصوصیات اخلاقی آن‌ها، آن‌ها به مشاغل علمی و فیزیکی علاقه‌مند نیستند.

دوستانه، بیمار، اجتماعی، تفاهم، صداقت، تشویق و مهربانی ویژگی‌های دیگری از این افراد هستند.

تیپ متهور

به این افراد به عنوان مخالف افراد جستجو  گر فکر کنید زیرا از موقعیت‌های جستجو اجتناب می‌کنند. آن‌ها فعالیت‌های جسورانه را دنبال می‌کنند و سطح خطر در این افراد بسیار بیشتر است.

، ریسک‌پذیری، پر انرژی، پر انرژی، پر انرژی، پر جنب و جوش، پر جنب و جوش، اجتماعی، پرحرف، و ویژگی‌هایی هستند که ما در بسیاری از این افراد می‌بینیم.

نوع قراردادی

افراد با یک تیپ شخصیتی معمولی، منظم، سازگار و یکنواخت هستند. پیمانکاران فعالیت اقتصادی را ارج می‌نهند. مشاغلی چون حسابداری و اشتغال برای این افراد مناسب هستند.محتاط، انعطاف‌پذیر، درون‌گرا، منظم و کارآمد نشانه‌های افراد قراردادی است.

مشخص است که تنها مشاوره شغلی می تواند با انجام تست های مناسب با توجه به سن و فرایند پیش روی شما با توجه به نوع تیپ شخصیتی که دارید بهترین مسیر شغلی را برای شما ترسیم کند.

خدمات برونسپاری مصاحبه استخدامی حرفه ای را در کارآزموده دریافت کنید.

جلسات مشاوره شغلی

جلسات مشاوره شغلی می توانند از هر سنی برای فرد شروع شوند حداقل سن برای شروع جلسات مشاوره شغلی سنین دبیرستان و در زمان انتخاب رشته برای شغل در آینده است اگر از این زمان به مشاوره شغلی مراجعه کنید باعث می شود تا در مسیر درستی متناسب با نوع شخصیتی که دارید قرار بگیرید. جلسات مشواره شغلی تنها محدود به شناخت مسیر و راه نمی شوند و تا پایان مراحل کاری حتی برای مشاوره در زمینه توسعه ی کسب و کار نیز کاربرد دارند و تعداد جلسات معینی برای مشاوره شغلی وجود ندارد هر زمان که احساس نیاز کدید می توانید در زمینه ی شغلی تان به مشاوره شغلی مراجعه کنید.

اصول انتخاب بهترین مشاوره شغلی

پیدا کردن یک مشاور شغلی می‌تواند سخت باشد. در اینجا چند نکته برای کمک به شما آورده شده‌است.

برای تبدیل شدن به مشاور حرفه‌ای، باید مدرک کارشناسی‌ارشد در روانشناسی مشاوره، مشاوره توان‌بخشی، آموزش مشاوره، یا مدرک مرتبط داشته باشد. بعد از پیدا کردن یک مشاور حرفه‌ای، گام بعدی تعیین این است که آیا آن‌ها برای شما مناسب هستند یا خیر. پرسیدن این سوالات به شما کمک می‌کند این مساله را درک کنید.به دنبال کسی بگردید که سابقه کار شما را می‌شناسد.یک مشاور شغلی خوب باید بتواند منابع ارجاعی برای شما فراهم کند.

نکاتی که باید در انتخاب مشاور شغلی رعایت کرد

در زمان انتخاب مشاوره شغلی حتما سابقه ی فرد را چک کنید و مطمئن شوید که در زمینه مشاوره شغلی توانایی و مهارت کافی را دارد. صرف اینکه فردی قبلا در زمینه ای کار کرده است نمی تواند سندی برای توانایی فرد در ارائه مشاوره شغلی باشد.

برای سنجش فردی خود شرکت در آزمون روانشناختی NEO کارآزموده را از دست ندهید

مشاوران شغلی در کارآزموده

عمر مشاوره شغلی تقریبا بیشتر از یک قرن است. این خدمت برای اولین بار توسط فرانک پارسونز و برای کمک کردن به مهاجرین و اقلیت ها برای پیدا کردن کار انجام شد. پارسونز که خودش مهندس معدن بود و در سخت ترین شرایط کاری مدیریت افراد در رده های مختلف را بر عهده داشت، به زمینه های فردی هر فرد در رشد و توسعه شغلی توجه نشان داد. پارسونز بود که اولین بذر های مشاوره شغلی و کمک به افراد برای اشتغال بهتر را کاشت.  بعد از او متخصصان در سراسر دنیا و با زمینه های مختلف و در رده های مختلف و با ابعاد و نگاه های مختلف آنها را توسعه و بهبود دادند.

امروزه که که فرآیند یادگیری و آموزش بیشتر از همیشه تسهیل شده است، اطمینان داشتن از تخصص افراد اولین اصل انتخاب مشاور برای بسیاری از ما است.

ما در مرکز کارآزموده از متخصصان با درجه تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری کمک میگیریم. این افراد ضمن دارا بودن مدرک های رسمی دانشگاهی از دانشگاه های معتبر، باید دوره های تخصصی تسهیلگری شغلی را نیز گذرانده باشند. 

دوره های تسهیلگری شغلی در کشور در مرکز مشاوره فراز آموزش داده می شود.  مرکز مشاوره فراز تنها مرکز در کشور است که مشاوران متخصص برای تسهیلگری شغلی بر اساس سرفصل دروس انجمن رشد حرفه ای امریکا تربیت میکند.

بنابراین ما این اطمینان را داریم که از متخصصان حرفه ای با دانش و مهارت با کیفیت بالا برای ارایه خدمات مشاوره شغلی به شما کمک میگریم.