صداقت در رزومه

صداقت در رزومه خیلی خیلی خیلی مهم است.

بسیاری از وقت ها این اتفاق می افتد که در رزومه فرد نمی داند که  آیا باید همه چیز را راست بگوید یا خیر؟

آیا لازم است بگوید که فلان نرم افزار را به خوبی بلد نیست ؟

آیا لازم است بگوید از کار قبلی اخراج شده است؟

آیا لازم است بگوید مدرک تحصیلی اش را اصلا نگرفته است؟

آیا لازم است بگوید تازه از همسرش جدا شده است و آلان تنها زندگی می کند؟

جز راست نباید گفت ولی هر راست نشاید گفت

صداقت در رزومه مهم است هر گز دروغ نگویید . خیلی وقت ها پیش می آید که راست نگفته ایم ولی دروغ هم نگفته ایم .

اینکه شغلم را عوض کردم درست است ولی اینکه با اراده کی از کار بیرون آمدم یک بحث دیگری است. اصلا لازم نیست در رزومه عنوان کنیم که چرا از شغل قبلی بیرون آمدیم. هر سابقه شغلی، بغیر از کارآموزی، کمتر از شش ماه را از رزومه تان حذف کنید و در سوابق شغلی تان نیاورید.

ولی در برخی موارد می توانید با به کار بردن واژه های جایگزین رفتار حرفه ای تری نشان دهید. برای مثال از واژه های آشنایی و تسلط می توانید استفاده کنید. برای مثال آشنایی با نرم افزار اکسل و تسلط بر نرم افزار ورود  و یا هر نرم افزار و مهارت دیگری که دارید. آشنایی با برخی از مهارت ها این دید را به کارفرما القا می کند که شما مهارت یادگیری دارید و می تواند روی شما سرمایه گذاری کند.

هر جایی را که اصلا نمی دانید در رزومه نیاورید احتمالا در روز مصاحبه از هر چیزی که در رزومه تان بیاورید سوال پرسیده خواهد شد. بنابراین وقتی دروغ بگویید حتما و دقیقا از همان چیزی که دروغ کفته اید سوال خواهند پرسید.

کسی که از شما مصاحبه می کند حتما می داند که برای چه چیزی شما را استخدام خواهد کرد و اگر درباره توانایی هایتان اغراق کنید در اولین جمله شما را به خوبی ارزیابی خواهد کرد. صداقت در رزومه می تواند مسیر شغلی شما را به کلی عوض کند از راستگویی نترسید ولی از اینکه اعتبار حرفه ای شما برای همیشه زیر سوال برود بترسید.

برای انجام مشاوره شغلی با ما در تماس باشید.

ارسال دیدگاه