ارتباطات غیرکلامی

ارتباطات غیرکلامی بیشتر از ارتباط کلامی اهمیت دارد. بسیاری از ما سعی میکنیم با به کاربردن واژه های درست و مودبانه پل ارتباطی خوبی با دیگران برقرار کنیم. ولی از جادوی ارتباط غیرکلامی آگاه نیستیم.

ارتباط غیرکلامی به سه دسته اصلی تقسیم می شود. ارتباط کلامی از نظر زبان بدن، ارتباط غیرکلامی از نظر محیطی و ارتباط غیرکلامی از نظر زمانی.

از بین این دسته ها زبان بدن برای بسیاری از ما آشناست. در طول سالها به لطف دوره های خود شناسی NLP‌ بسیاری از ما میدانیم که بدن ما زبان مخصوص به خود را دارد. زبان بدن ما از انرژی درونی ما نشات میگیرد. این انرژی می تواند شادی و موفقیت را منعکس کند و یا میتواند خشم و ترس و یا هر احساس درونی دیگری را نشان بدهد.

ارتباطات غیرکلامی از دو بعد محیط و زمان کمتر آموزش داده شده اند.

ارتباط غیرکلامی محیطی

وقتی شما در جلسه کاری نشسته اید کجای میز کنفرانس مینشینید؟ هر صندلی در میز کنفرانس میتواند معنی مختلفی داشته باشد. معنای قدرت و توانایی و یا معنای ضعف. دیپلمات ها و مردان سیاست از این ابزار خیلی استفاده کرده اند و حتی قوانین ارتباط غیرکلامی محیطی را بعنوان پروتکل های برقرار ارتباط رعایت میکنند.

آخرین دیدار سفر  نماینده اتحادیه اروپا به ترکیه و دیدار با اردوغان یک نمونه بسیار مناسب برای به کارگیری ارتباط غیرکلامی محیطی می باشد. در حالی که نماینده ارشد اتحادیه اروپا به ترکیه سفر کرده بود، اردوغان برای تحقیر این فرد و  نشان دادن جایگاه قدرت خودش، فقط یک صندلی آن هم برای مقام پایین تر این خانم در نظر گرفته بودند که این خانم مجبور شد در مبل کناری بنشیند. البته این امر از نگاه اتحادیه اروپا به عنوان دیداری شرم آور یاد شد ولی اردغان میدانست که چه پیامی این رفتار دارد.

ارتباطات غیرکلامی محیطی را خیلی جدی بگیرید. به جای گیری مقام های سیاسی در کنار هم بیشتر دقت کنیم و رگه های نشان های قدرت و یا ضعف را در آنها ببینیم. شما چه تجربه ای در این زمینه دارید؟ در مصاحبه های کاری کجا را برای نشستن انتخاب میکنید. نزدیک ترین صندلی به در خروجی یا نزدیک ترین صندلی به مدیرعامل. اگر میخواهید حرفتان به کرسی بنشیند نزدیک ترین صندلی به قدرت را انتخاب کنید.

به صفحه خدمات فردی کارآزموده سر بزنید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *